دسته‌بندی نشده

16 نکته جذاب که باید در مورد کودک خود بدانید!

یک نوزاد نو رسیده می تواند با لبخند خود نوری درخشان را در خانه هر خانواده روشن کند، هر خنده و هر حرکت جدیدی که از نوزاد خود می بینید شما را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد، به فکر فرو می برد، شگفت زده می شوید و با پی بردن به نکات جذاب در مورد کودک خود دیدگاه کاملا جدیدی از زندگی برای شما ارائه می شود.

اما ما تمام این موارد را در مورد کوچولوهای خود می دانستیم. چیزی که ممکن است شما ندانید این است که نوزادان نه تنها پر از شیرینی هستند ، بلکه آن جسم کوچکشان انبوهی از حقایق حیرت انگیز زندگی و حیات است که ثابت می کند نوزادان واقعاً چشمگیرترین موجودات کوچک روی کره زمین هستند.

برای این که این 16 حقایق جالب را بدانید آماده اید؟

هر نوزاد زمان تولد خود یک رقصنده ماهر است!

بیایید با هم درباره این رقصنده های کوچک صحبت کنیم! طبق مطالعات دانشمندان بر روی آناتومی و نحوه تولد هر نوزاد ثابت شده است که نوزادان با حس کردن یک ملودی ذاتی متولد می شوند.اگر چه نوزادان می توانند با حس هر حرکت کوچکی شروع به گریه کنند ولی طبق این مطالعات ، آن ها یک حس غریزی نسبت به هر ملودی و آهنگی دارند که در اطرافشان پخش می شود. درست است که نمی توانند کاملا آن را تشخیص دهند. ولی دانشمندان بیان کرده اند که پخش هر موزیک ریتم دار و زیبایی از صحبت کردن اطرافیان برای نوزاد جذاب تر است.

نوزادان تازه متولد شده غرایز طبیعی آبزی دارند!

نوزادان با استعداد “رفلاکس غواصی” متولد می شوند که در علم با نام “واکنش برادی کاردیک (bradycardic) ” شناخته می شود. این علم بیان می کند که نوزادان و بدن آنها هنگام غوطه ور شدن در آب به طور طبیعی با محیط اطراف خود سازگار می شود. ضربان قلب آن ها کند می شود و هنگامی که زیر آب فرو می روند به طور غریزی نفس خود را حبس می کنند. آنچه حتی باورنکردنی تر این است که ، مانند ماهی ، نوزادان در واقع می توانند در چند ماه اول زندگی خود به طور همزمان در محیط های آبی هم نفس بکشند و ببلعند. آنها این استعداد را در حالی که در رحم هستند یاد می گیرند و در 6 ماه اول زندگی خود در محیط های خشک این استعداد را از دست می دهند.

نوزادان با 300 استخوان متولد می شوند

این تعداد 94 استخوان بیشتر از بدن بزرگسالان است. شاید از خود بپرسید پس این استخوان های اضافی کجا می روند؟ آنها در طول رشد جسمانی کودک به مرور زمان با هم ترکیب می شوند.

لبخند نوزادان فقط به والدینشان هدیه داده می شود

درست است! نوزادان انسان تنها گونه هایی از جنین های موجودات زنده هستند که فقط به والدین خود لبخند می زنند. واقعا با فهمیدن این حقیقت احساس خوشبختی و خوش شانسی نمی کنید؟

نوزادان نوک زانو ندارند

نوزاد بدون زانو؟ مگر می شود؟! جای نگرانی نیست بچه ها بدون زانو هیچ مشکلی ندارند. در واقع ، تا زمانی که کودک به سن پیش دبستانی (در سنین سه تا پنج سالگی) قرار نگیرد ، زانویی که از زمان بدو تولد با او همراه بوده همچنان با اوست و  به استخوان سخت تبدیل نمی شود.

نوزادان در سال اول حدود 3360 پوشک استفاده می کنند

نوزادان تازه متولد شده هر 20 دقیقه تا زمانی که مثانه ی کوچک آنها شروع به رشد کنند، دستشویی می کنند. پوشک های خوب بسیار جاذب هستند و دستمال های مرطوب می توانند کمک بسیاری به شما بکنند.

نوزادان ابتدا رنگ قرمز را تشخیص می دهند

برخی از کارشناسان معتقدند که نوزادان تازه متولد شده می توانند رنگ های سیاه ، سفید و خاکستری را ببینند در حالی که برخی دیگر می گویند آن ها هاله مبهمی از رنگ ها را می بینند. با این حال ، اولین رنگی که نوزادان تشخیص می دهند قرمز است. می خواهید بدانید آخرین رنگ ها کدام هستند؟ آبی و بنفش.

نوزادان با سرعت نور رشد می کنند!

نوزادان پنج ماه وزنشان تا دو برابر روز اول زیاد می شود و تا سال اول به سه برابر می رسد (تقریباً).

همچنین هر ماه حدود 1 تا 1.5 سانتی متر قد می کشند

جالب است بدانید اگر آنها این رشد سریع را ادامه می دادند ، تا بزرگسالی قد نوزادان 51 متر می شد!

نوزادان تازه متولد شده اشک ندارند!

آن ها گریه می کنند اما تقریباً تا سن سه هفتگی بدنشان اشک واقعی تولید نمی کند. اما ، به دلیل احساسات زیاد و هجوم تعادل هورمونی مادران این اشک های نیامده نوزاد را جبران کرده و به جای آن ها گریه می کنند! نگران نباشید. این ها فقط به دلیل تغییرات هورمونی شما می باشند.

معده آنها به اندازه یک گردو است

در کل اعضا بدن آن ها مانند آجیل است! جای تعجب نیست چون که آنها به تغذیه مداوم نیاز دارند و اعضا بدنشان به مرور زمان رشد می کنند.

نوزادان موهایی را که با آن ها به دنیا آمده اند از دست می دهند

تمام موهایشان را هم از دست می دهند و معمولاً پس از سن چهار ماهگی در حالی که موهای نوزادی آنها می ریزند ، مو های جدید شروع به رشد می کنند.

نوزادان در سال اول به طور متوسط 5400 ساعت می خوابند

با توجه به اینکه فقط 8760 ساعت در سال وجود دارد ، به نظر می رسد که 5400 ساعت خواب خیلی زیاد است! اما به یاد داشته باشید ، نوزادان هر روز فقط چند ساعت می خوابند ، به خصوص در سه ماه اول. و این فقط یک محاسبه حدودی است. هر نوزادی متفاوت است و بسیاری از آنها از قبل تنظیم نمی شوند که چقدر بخوابند یا چقدر بیدار شوند.

آنها فقط طعم و مزه شیرین و ترش را تشخیص می دهند

نمک تا حدود چهار ماهگی وارد حس چشایی نوزادان نمی شود.

نوزادان دارای اجزای بزرگ بدن هستند

حتما متوجه شدید که هنگام تولد قسمت هایی از بدن نوزاد بیش از حد برجسته هستند. در حالی که این تورم به مرور زمان فروکش می کند ، سر و چشم نوزادان در طول سال اول بزرگ باقی می مانند.

سر نوزاد تازه متولد شده 1/4 از طول بدن او را تشکیل می دهد در حالی که جمجمه انسان بزرگسال حدود 1/7 از کل طول بدن است.

باورنکردنی است ! اینطور نیست؟ و فکر کنید که تمام این ها تازه اول راه است! سال اول برای شما و نوزادتان شروع یک سفر طولانی مدت است. پر از لحظات به یاد ماندنی برای ساختن واقعیت های جالب، و کشف ماجراهای شگفت انگیز نوزاد از والدین خود و بالعکس!

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا