دسته‌بندی نشده

علائم هفته سی و هفتم بارداری و وضعیت مادر و جنین

در هفته سی و هفتم بارداری شما در ماه نهم بارداری هستید و هر روز چشم انتظار کوچولویی هستید که در چند روز آینده پا به این دنیا خواهد گذاشت.

کودک شما در طول این هفته مهارت های خاصی همچون مکیدن انگشت شست و چنگ زدن را تمرین می کند و هر روز بیشتر از روز قبل خود را آماده ی ورود به این دنیا می کند. 

جنین می تواند پلک بزند، از این پهلو به آن پهلو بچرخد، با دست های کوچکش انگشت پا یا بینی خود را بگیرد و حتی انگشت شست خود را می مکد و …

بسیاری از نوزادان در هفته سی و هفتم بارداری متولد می شوند و خارج از رحم مشکل خاصی نخواهند داشت و خطری سلامتی آنها را تهدید نمی کند.

برای آشنایی با علائم هفته سی و هفتم بارداری و وضعیت مادر و جنین با شمیم بی بی همراه باشید.

اندازه جنین در هفته 37 بارداری

اندازه جنین در هفته 37 بارداری:

وزن جنین در طول این هفته حدود 2 کیلو و 800 گرم و قد او حدود 48 سانتی متر می باشد.

وضعیت جنین در هفته 37 بارداری:

کشش و حرکت نوزاد:

با رشد و بزرگ شدن جنین فضای رحم محدود می شود و این طبیعی است که نتواند مثل سابق لگد بزند اما احتمالا کشیدن، چرخیدن و تکان خوردن جنین را احساس خواهید کرد.

دیگر تغییرات جنین:

جنین در حفره ی لگنی قرار می گیرد، بخش های مختلف بدن او به اندازه کافی رشد کرده و حتی ریه نیز تکامل یافته است و فقط برخی بخش های بدن او نرم است که پس از تولد نیاز به مراقبت های ویژه دارد تا با مرور زمان سخت شود. 

هفته 37 بارداری یعنی چند ماهگی؟

اگر در هفته سی و هفتم بارداری هستید اکنون در ماه نهم بارداری می باشید و فقط چند روز تا حداکثر 3 هفته دیگر به زایمان شما باقی مانده است.

زایمان در هفته 37 بارداری

وضعیت مادر در هفته 37 بارداری:

زمان زایمان:

هیچ کس نمی تواند حدس بزند که کودک شما چه زمانی تصمیم می گیرد بدنیا بیاید.

پزشک شما اتساع یا میزان باز شدن دهانه رحم را مورد بررسی قرار می گیرد تا ببیند دهانه ی رحم چقدر باز شده و آیا آمادگی زایمان دارید یا خیر؟ (برای زایمان طبیعی)

دهانه رحم مادر باید 10 سانتی متر باز شود تا نوزاد بتواند از مجرای زایمان عبور کند.

موقعیت دهانه رحم با نزدیک شدن به زمان زایمان از عقب به جلو حرکت می کند و توسط پزشک یا ماما مورد ارزیابی قرار می گیرد.

همچنین ماما موقعیت نوزاد را در رابطه با لگن اندازه گیری می کند، هر چقدر کودک شما پایین تر باشد، به زمان زایمان نزدیکتر هستید.

با وجود موارد گفته شده که علمی به نظر می رسند، اما برای همه ی زنان روال زایمان به این صورت پیش نمی رود.

برای برخی از خانم ها به تدریج پروسه ی زایمان پیش می رود و برای برخی از خانم ها بصورت یک شبه اتفاق می افتد.

ماساژ پرینه:

بارها و بارها از مزایای ماساژ بخش های مختلف بدن شنیده اید اما شاید تصور نکنید که ماساژ پرینه می تواند به زایمان کمک کند.

کمی ناخوشایند به نظر می رسد اما ماساژ پرینه ممکن است به کشش ملایم پرینه که ناحیه ای از پوست ما بین واژن و راست روده است کمک کند.

خودتان این روش را امتحان نکنید زیرا می تواند موجب آسیب دیدگی شود، از پزشک یا درمانگرتان بخواهید تا این روش را برای شما امتحان کند.

علائم مادر در هفته سی و هفتم بارداری

علائم هفته 37 بارداری:

تغییرات در فعالیت جنین:

وقتی سر نوزاد در لگن مادر قرار می گیرد، او فضای بسیار کمتری برای تکان خوردن و پیچ خوردن دارد.

موضوع مهم این است که هر روز حرکتی را احساس کنید.

به خاطر داشته باشید که جنین در هفته های آخر بارداری همچون یک نوزاد تازه متولد شده رفتار می کند و خواب عمیقی در او دیده می شود و اگر بازه ای از زمانی حرکتی را احساس نکردید نگران نشوید.

سوزش سر دل:

اگر سوزش سر دل همچنان شما را اذیت می کنید، می توانید تعدادی بادام بخورید.

برخی دیگر از داروهای خانگی همچون حل کردن یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان شیر گرم نیز می تواند موجب تسکین سوزش سر دل شود.

ترشحات خونین واژن:

ترشحات مخاطی واژن که به رنگ صورتی یا قهوه ای هستند به این معنا است که رگهای خونی در دهانه رحم ایجاد شده است و نشان می دهد که رحم در حال آماده سازی برای زایمان است و در حال باز شدن می باشد.

رگهای واریسی:

در صورتی که رگهای واریسی پاهای شما در حال افزایش است سعی کنید به سمت پهلوی چپ بخوابید که بهترین جهت برای گردش خون است.

همچنین می توانید از بالش بارداری استفاده نمایید و یک بالش را زیر پاهای خود قرار دهید تا کمی سطح پا بالا بیاید و جریان خون حفظ شود.

درد لگن:

اگر سر نوزاد به لگن، باسن و مثانه مادر فشار وارد می کند، با گذشت چند هفته فشار بیشتری را احساس خواهید کرد.

اگر واقعا احساس درد از ناحیه پشت و لگن است می توانید با خرید بالش بارداری مشکل را تا اندازه ای حل کنید تا از میزان درد این ناحیه از بدن شما کاهش یابد.

گرفتگی عضلات پا:

اگر گرفتگی عضلات پا موجب آزردگی خاطر شما شده و حتی شبها شما را از خواب بیدار می کند، سعی کنید در طول روز مایعات بیشتری مصرف کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی منیزیم و کلسیم در رژیم غذایی خود استفاده می کنید.

علائم کشش:

اگر همچون هفته های قبل علائم کشش سطح پوست و خارش شکم شما را اذیت می کند نگران نباشید زیرا پس از زایمان این علائم محو خواهند شد و فقط برخی از ترکهای پوستی به عنوان نشان افتخار مادری بر روی پوست شما باقی خواهند ماند!

تغییرات سینه:

علاوه بر بزرگ شدن سینه ها که در هفته های قبل شاهد آن بودید حال متوجه ترشح و باز شدن نوک سینه هایتان خواهید شد.

کم کم متوجه خواهید شد که سوتین و لباس های شما خیس می شوند و ترشح آغوز را از سینه های خود احساس خواهید کرد.

بدین منظور می توانید از پد سینه شیردهی استفاده نمایید تا لباس هایتان خیس نشود و ظاهر ناخوشایندی برای لباس هایتان ایجاد نکند.

مغز بارداری:

اگر از فراموش کار شدن خود شاکی هستید و احساس می کنید که حافظه تان ضعیف شده است نگران نباشید زیرا با زایمان این مشکل حل خواهد شد.

قبل از زایمان می توانید قرارهای کاری، زمان ویزیت پزشک و کارهای ضروری و مهم دیگری را که باید انجام دهید را در موبایل یا لپ تاپ خود آلارم بگذارید یا در دفترچه برنامه ریزی خود یادداشت نمایید.

بی خوابی:

از الان باید خود را برای شب بیداری های پس از زایمان و گریه های وقت و بی وقت کودک در شب هنگام آماده کنید.

سعی کنید شب ها چشم خود را ببندید و استراحت کنید تا انرژی کافی برای زایمان و کارهای پیش رو داشته باشید.

برای خودتان یک برنامه آرامش بخش ترتیب بدهید.

قبل از خواب موسیقی آرامش بخش گوش دهید، مطالعه کنید و از نگاه کردن به مانیتور، موبایل و تبلت پرهیز کنید.

سوالات متداول

وزن و قد جنین در هفته ی 37 بارداری چقدر است؟

بطور حدودی می توانیم بگوییم که وزن جنین در هفته سی و هفتم بارداری 2 کیلو و 800 گرم و قد جنین 48 سانتی متر است.

وضعیت جنین در هفته 37 بارداری به چه صورتی است؟

جنین نمی تواند مثل قبل لگد بزند زیرا فضای رحم برای جنین محدود شده است اما همچون قبل باید حرکت کردن و کشیدن جنین را احساس کنید و هر گونه در تغییر حرکت کودک را باید با پزشک در میان بگذارید. ریه های جنین بطور کامل رشد کرده است و سایر بخش های بدن کودک نیز رشد داشته اند و وضعیت سر جنین در لگن مادر قرار می گیرد.

مادر در هفته سی و هفتم بارداری چه علائمی دارد؟

سوزش سر دل در طول این هفته احساس می شود، حرکت جنین نسبت به قبل محدود می شود، رحم برای زایمان آماده می شود و ترشحات خونین از واژن دیده می شود، درد ناحیه لگن احساس می شود، عضلات پای مادر دچار گرفتگی می شود، سایز سینه های مادر، بزرگ می شود و قسمت نوک آن ترشح می کند، رگهای واریسی پای مادر زیاد می شود، خواب مادر کاهش می یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا