دسته‌بندی نشده

مزایا و راهنمای خرید تخت کنار مادر

یکی از مسائل دغدغه برانگیز برای والدین جوان این است که نوزاد باید در اتاق والدین بخوابد یا باید در اتاق خودش بصورت جداگانه بخوابد؟

و اگر در اتاق والدین بخوابد آیا می تواند در تختخواب پدر و مادر بخوابد یا باید تختخواب یا گهواره ای جداگانه برای او در نظر گرفته شود؟

اول به سوال نخست پاسخ می دهیم که بخاطر خطرات احتمالی که در کمین نوزاد می باشد، بهتر است نوزاد در یکساله ی اول تولد در معرض دید والدین بخوابد.

دور از دید بودن نوزاد می تواند خطر مرگ ناگهانی نوزاد یا گزش حشرات و مشکلات دیگر را در پی داشته باشد.

پس می توانید در یک ساله ی اول تولد نوزاد را در اتاق والدین بخوابانید.

اما پاسخ به سوال دوم و اینکه نوزاد به هیچ وجه نباید در تختخواب والدین و در بین پدر و مادر بخوابد، قبل از اینکه نوزاد بدنیا بیاید شما باید برای او تخت کنار مادر یا گهواره خریداری نمایید و مکان خوابیدن کوچولوی نو رسیده را از خودتان جدا کنید.

کودکانی که شیر خشک می خورند را بعد از سن یکسال می توانید عادت دهید که در اتاق خودشان بصورت جداگانه بخوابند اما برای کودکانی که شیر مادر می خورند جدایی از مادر سخت تر است.

زیرا مادر باید در نیمه های شب از خواب بیدار شود و به اتاق کودک برود و شیردهی را انجام دهد و دوباره به اتاق خودش برگردد و این رفت و آمد زحمت زیادی را برای مادر ایجاد می کند.

کودکانی که شیر مادر می خورند می توانند تا سن دو سالگی در اتاق والدینشان حضور داشته باشند و آنها نیز پس از پایان دوره شیردهی با شیر مادر باید به اتاق جداگانه ای منتقل شوند.

اگر می خواهید برای یکی دو سال اول تولد نوزاد تختخواب جداگانه ای خریداری نمایید که کودک محیطی امن و راحت برای خواب داشته باشد و بتواند در اتاق والدینش بخوابد، در ادامه با شمیم بی بی همراه باشید تا شما را با راهنمای خرید تخت کنار مادر و گهواره آشنا کنیم.

برای خرید اینترنتی تخت کنار مادر و گهواره کلیک نمایید. 

قیمت تخت کنار مادر

تخت کنار مادر چیست؟

تختخوابی که برای خوابیدن کودک در دو ساله ی اول تولد مورد استفاده قرار می گیرد و در کنار تخت مادر قرار می گیرد و فاصله بین مادر و کودک را کاهش داده و موجب می شود مادر به راحتی بتواند به کودک شیر بدهد و فرزند خود را در آغوش بگیرد.

فرقی نمی کند کودک شما شیر مادر می خورد یا شیر خشک، در ماه های اول تولد نوزاد بهترین مکان برای خواب و استراحت کودک با نظارت والدین، تخت کنار مادر است.

با خرید این تختخواب دیگر نیازی نیست که کودک را ما بین خود و همسرتان بخوابانید یا او را در اتاق کودک قرار دهید، با این روش می توانید همواره کودک را تحت نظر داشته باشید.

راهنمای خرید تخت کنار مادر:

اندازه:

باید اندازه ی تخت کنار مادر استاندارد باشد، بزرگ بودن سایز آن می تواند موجب غلت خوردن و چرخیدن کودک شود و کوچک بودن آن می تواند آزادی عمل کودک را بگیرد.

قابلیت تنظیم ارتفاع:

تخت کنار مادر باید قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد و بتوانید ارتفاع آن را با ارتفاع تخت مادر تنظیم کرده و در یک سطح قرار دهید تا شیردهی و در آغوش کشیدن کودک سهل و آسان شود.

مزایای تخت کنار مادر و گهواره

حرکت کردن چرخ ها:

در خرید تخت کنار مادر دقت داشته باشید که دارای چرخ قابل حرکت باشد تا بتوانید آن را به هر نقطه از خانه که مناسب است انتقال دهید.

البته توجه کنید که چرخ ها دارای ترمز باشند تا در هنگامی که جنب و جوش و حرکت نوزاد شروع شد، بصورت ناخودآگاه تخت حرکت نکند یا واژگون نشود.

قابلیت ایجاد شیب:

تخت کنار مادری که قابلیت ایجاد شیب داشته باشد کودک را در وضعیت خواب بهتری قرار می دهد و از رفلاکس کودک تا اندازه زیادی می کاهد.

پنجره یا حصار متحرک:

حصار کناری باید قابلیت جابجایی یا حرکت کردن را داشته باشد تا بتوانید حصار را حرکت داده و وقتی تخت کنار مادر را در کنار تختخواب مادر قرار دادید حصار را بردارید تا مادر و کودک کاملا در مجاورت هم قرار بگیرند.

تهویه هوا:

دارا بودن پنجره های مشبک امکان تهویه و جا به جایی هوا را فراهم می کنند و از تعریق و عرق سوز شدن کودک جلوگیری می کنند.

برند:

برندهای معتبر و معروفی همچون برند هانا، جویی، ببکو، فیکشن و … در زمینه تولید تخت کنار مادر فعالیت می کنند که شما می توانید برای خرید آنها اقدام نمایید.

خرید آینترنتی تخت کنار مادر

مزایای خرید تخت کنار مادر نوزاد:

سهولت شیردهی نوزاد:

بهترین و راحت ترین روش شیردهی نوزاد در حالت خوابیده می باشد بخصوص در هنگام شب که نشستن و راه رفتن برای مادر مشکل می شود.

با استفاده از تخت کنار مادر شما می توانید به راحتی هر زمانی که در تختخواب هستید به کودک خود شیر بدهید و او را آرام کنید تا دوباره به خواب برود.

کاهش احتمال مرگ ناگهانی نوزاد:

حضور مادر در کنار نوزاد می تواند احتمال مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS را به میزان 50 درصد کاهش دهد.

تخت کنار مادر به مادر کمک می کند که در اوقاتی که کودک در خواب است بتوانید از وضعیت او آگاه شوید و هر چند دقیقه یکبار وضعیت تنفس او را کنترل نمایید زیرا اکثریت مرگ و میرهای نوزادان در هنگام خواب و حضور در تختخواب اتفاق می افتد.

امنیت و آرامش کودک:

وقتی فاصله ی بین مادر و کودک کاهش یابد و کودک بتواند تایم زیادی را در آغوش مادر حضور داشته باشد و بوی بدن مادر را استشمام کند احساس آرامش پیدا می کند. 

از طرفی خرید تخت کنار مادر با داشتن رختخواب مناسب نوزاد، محیط شیب دار، تهویه هوا و … محیط امنی را برای خواب کودک ایجاد می کند.

پیشگیری از اثرات منفی خوابیدن نوزاد در کنار والدین:

طبق تحقیقات انجام گرفته افرادی که در دوران کودکی در کنار والدین می خوابند و رابطه عاطفی با آنها دارند در سنین بزرگسالی اعتماد به نفس بالایی دارند.

اما تحقیقات دیگری نشان داده که افرادی که در دوران کودکی در کنار والدین می خوابند وابسته تر هستند و جدایی از والدین برای خوابیدن برایشان مشکل می شود.

خرید تخت کنار مادر دو مزیت شاخص دارد، هم فاصله ی والدین و کودک را کاهش می دهد و اجازه می دهد کودک دو سال در اتاق والدینش حضور داشته باشد و هم امکان خوابیدن بصورت مستقل را برای کودک فراهم می کند.

سوالات متداول

آیا نوزاد در یک ساله ی اول تولد می تواند بصورت مستقل در اتاق خودش بخوابد؟

خیر، خوابیدن نوزاد در یک ساله ی اول تولد در اتاق مستقل توصیه نمی شود زیرا مشکلاتی همچون سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا گزش حشرات یا خطر خفگی و پیچیدن بند پستانک یا رختخواب به گردن کودک وجود دارد. پس بهتر است نوزاد در یک ساله ی اول تولد در اتاق والدینش اما بصورت جداگانه در تخت کنار مادر بخوابد.

نوزاد تا چه سنی می تواند از تخت کنار مادر استفاده نماید؟

در راهنمای خرید تخت کنار مادر آمده است که برای خوابیدن و استراحت کردن نوزاد از بدو تولد تا 2 سالگی قابل استفاده است اما اگر نوزاد شما جثه ای کوچک دارد شاید تا 3 سالگی نیز قابلیت مصرف داشته باشد.

در هنگام خرید تخت کنار مادر باید چه نکاتی را مدنظر داشته باشیم؟

اندازه آن باید استاندارد باشد، ارتفاع آن قابلیت تنظیم داشته باشد، چرخ های آن باید متحرک باشد و قابلیت جابجایی راحت داشته باشد، داشتن قابلیت شیب از رفلاکس نوزاد جلوگیری می کند، پنجره یا حصار قسمت وسط آن باید متحرک باشد تا مادر و کودک دقیقا در کنار یکدیگر قرار بگیرند، پنجره ها باید مشبک باشد و امکان جابجایی هوا وجود داشته باشد، باید از برندی معتبر باشد.

تخت کنار مادر دارای چه مزیت هایی می باشد؟

امکان شیر دادن راحت مادر به کودک را فراهم می کند، از احتمال خطر مرگ ناگهانی نوزاد در یک ساله ی اول تولد می کاهد، آرامش و امنیت نوزاد را فراهم می کند، از اثرات منفی که خوابیدن نوزاد در کنار والدینش به همراه دارد جلوگیری می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا