دسته‌بندی نشده

برطرف کردن بی خوابی کودک در طول شب و قطع گریه های بی وقفه!

پیشنهاد می کنیم اگر از بیدار ماندن پا به پای نوزاد خود خسته شدید و شدیدا به خواب و استراحت نیاز دارید ، حتما این مقاله را بخوانید!

نمی خواهیم بگوییم معجزه ؛ ولی باور کنید بهتان کمک بسیاری می کند.

اگر از بدو تولد کودک خواب خوبی نداشته اید ، تنها نیستید چون ما خوب می دانیم که شما و مادران دیگه یک گروه از بی خوابان را در این زمان تشکیل می دهید!

در اصل، انگار که این شب های بی خواب برای والدین تازه وارد یک آداب و رسوم است که نه تنها در کشور ما، بلکه در تمامی کشور ها مرسوم است.  اما شما باز هم نا امید نشوید. زیرا می توانید به کودک خود کمک کنید تا در طول شب خواب کاملی داشته باشد بدون این که شما را لحظه ای بیدار کند.

می توانید با ما قدم به قدم با آموزش های زیر پیش بروید…

به وجود آوردن یک بازه زمانی مشخص برای خواب و جلوگیری از بی خوابی کودک

نوزادان تازه متولد شده 16 ساعت یا بیشتر در روز می خوابند. اما غالباً ممکن است این بازه زمانی کمتر یا حتی بیشتر شود. اگرچه ممکن است این الگوی در ابتدا نامنظم باشد ، اما با بالغ شدن کودک شما یک برنامه خواب سازگارتر ظاهر می شود و می تواند بین شیردهی بیشتر طول بکشد.

در سن 3 تا 4 ماهگی ، بسیاری از نوزادان حداقل 5 ساعت در روز را در خواب به سر می برند. لازم به ذکر است که در این برهه از زندگی هر کودک با کودک دیگر متفاوت است. پس هرگز نوزاد خود را با دیگر نوزادان مقایسه نکنید.

به طور معمول اکثر کودکان پس از سه یا چهار ماه حدود 10 ساعت در شبانه روز می خوابند. این که شما این زمان های خواب نوزاد را مدیریت کنید، کاملا بستگی بع شرایط زندگی خودتان دارد ولی بسته به این ساعاتی که ذکر کردیم، حتما بازه زمانی مشخصی را در نظر بگیرید.

نوزاد خود را در اتاق خودتان بخوابانید

در حالت ایده آل ، کودک شما باید در اتاق والدین و همراه با شما بخوابد. اما به تنهایی در یک تخت ، گهواره کوچک یا تخت و گهواره های دیگری که برای نوزادان طراحی شده است ، حداقل به مدت شش ماه و در صورت امکان تا یک سال. شما می توانید با انجام این کار ، به کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک کنید یا زمان هایی که نوزاد به دلیل گرسنگی از خواب شیرین ناگهان بیدار می شود به او برسید.

لازم است ذکر کنیم که نوزاد دلبند شما زمانی که گرما وجود شما را حس کند، آرام و آسوده تر به خواب می رود.

توجه کنید! که تخت بزرگسالان برای نوزادان ایمن نیست. کودک می تواند بین لبه های تخت ( اگر تخت بزرگی دارید) ، فضای بین تشک یا فضای بین تخت و دیوار احساس ناخوشایند و خطرناکی داشته باشد. یا حتی اگر پدر یا مادر که لحظه ای به خواب عمیق فرو رفته اند،  به طور تصادفی روی کودک بیفتند و بینی و دهان کودک را پوشانده که کودک در این موارد احساس خفگی پیدا می کند.

خواباندن نوزاد

تشویق کودک به عادت های خوب خواب

در طی چند ماه اول ، تغذیه در اواسط شب مطمئناً خواب والدین و نوزادان را مختل می کند – اما هیچ موقع برای این که به کودک خود کمک کنید تا عادت های خوب زمان خوابیدن داشته باشد، دیر نیست. نکات زیر را در نظر بگیرید تا کاملا متوجه منظور ما شوید:

یک روال ثابت و آرام را هنگام خواب دنبال کنید

عادت دادن نوزاد یا کودک به خواب طولانی مدت در عصر ها ، می تواند خواب او را هنگام شب دچار مشکل کند. هنگام بیرون آمدن از اتاق یا حمام ؛ نوازش ، آواز ، پخش موسیقی آرام یا خواندن را امتحان کنید. پیش از این که کودک به طور شدید خوابش بگیرد یا خسته شود این راهکار ها می توانند بسیار کمک کننده باشند.

از رختخواب ها با الیاف طبیعی استفاده کنید

برای جلوگیری از بی خوابی کودک ؛ تشک، بالش ، پتو و هر وسیله دیگری که برای خواب کودک تهیه می کنید، باید دارای الیاف طبیعی ( مانند لایکو ) و بهترین و  لطیف ترین جنس باشند. استفاده از سرویس های رختخواب با جنس مخمل ، تریکو و نخ پنبه برای کودکان بسیار پر طرفدار و خوش خواب هستند و به خواب راحت آن ها کمک می کنند.

*جهت مشاهده انواع سرویس های رتختواب نوزاد و کودک می توانید روی کلمه “سرویس های رختخواب” در متن بالا کلیک کنید*

رختخواب راحت برای کودک

کودک خود را خواب آلود ، اما بیدار نگه دارید

اگر کودک شما تصمیم گرفته است که بعد از ظهر ها و در ساعاتی به غیر از ساعت خواب شب به خواب رود، اجازه بدهید کمی چرت بزند ولی هرگز به طور طولانی نخوابد. همیشه برای خواب شب کمی او را خواب آلود نگه دارید تا به هنگام شب خواب کامل و راحت تری داشته باشد.

به کودک خود فرصت دهید تا قبل از خواب احساسات خود را تخلیه کند

کودک شما ممکن است قبل از یافتن موقعیتی راحت برای به خواب رفتن ، سر و صدا یا گریه کند. اگر گریه او متوقف نشد ، به دنبال علت آن باشید ، برای او موزیک آرامش بخش پخش کنید یا کتاب بخوانید. مطمئن شوید که او گرسنه نیست یا احساس رفتن به دستشویی ندارد. اگر هیچ کدام از این ها نیست در کنار آن ها بمانید تا به خواب روند. حضور اطمینان بخش شما ممکن است تمام چیزی باشد که کودک دلبندتان برای خواب نیاز دارد.

یک پستانک خوب تهیه کنید

اگر کودک شما در طول روز یا شب بی وقفه گریه می کند، در حقیقت تهیه یک پستانک خوب می تواند بسیار کمک کننده باشد. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از پستانک در هنگام خواب به کاهش خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS را تقریبا به صفر می رساند.

از فضا های روشن برای خواباندن نوزاد استفاده نکنید

هنگامی که کودک شما در طول شب به مراقبت یا تغذیه نیاز دارد ، از چراغ هایی با نور کم ، صدا و حرکات آرام استفاده کنید. این روش به کودک شما می گوید که وقت خواب است نه بازی.

به ترجیحات کودک خود احترام بگذارید

اگر کودک شما یک جغد شب یا یک پرنده سحرخیز است ، باید بتوانید که برنامه های خواب او را متناسب با این الگو تنظیم کنید.

استفاده از بالش های فرم دهی

بالش فرم دهی سر نوزاد کمک می کند تا علاوه بر خواب راحت تر، سر کودک دلبند شما به طور استاندارد گرد شود و شکل بگیرد. به دلیل طراحی ارگونومیک این بالش ها، سر کودکان در آن ها بسیار راحت است. همچنین در مواقع شیردهی هم می توانید از این بالش ها استفاده کنید. البته تا 8 ماه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا