دسته‌بندی نشده

آیا رنگ کردن موها در دوره بارداری مجاز است؟+ باید و نبایدهای رنگ کردن مو در بارداری

آیا شما باردار هستید و قصد دارید موهایتان را رنگ کنید و می خواهید بدانید رنگ کردن در بارداری برای جنین خطرناک است یا خیر؟

برخی از خانم ها رنگ مو را جزوی از زیبایی می دانند و دلشان می خواهد همیشه از رنگ موهای خوشرنگ استفاده کنند تا زیباییشان دو چندان شود.

اما وقتی شما باردار می شوید و منتظر مسافر کوچولویی هستید که در درون خود پرورش می دهید باید در رنگ کردن موهایتان احتیاط کنید!

اگر تارهای موهایتان در حال سفید شدن است و فکر می کنید زیباییتان را دارید از دست می دهید و نیاز به رنگ کردن موهایتان در دوره بارداری دارید دست نگه دارید.

رنگ مو دارای مواد شیمیایی است و می تواند سلامتی جنین را به خطر بیاندازد، پس صبور باشید و در سه ماهه اول بارداری که اندام های اساسی جنین در حال رشد هستند موهایتان را رنگ نکنید.

بارداری به خودی خود موجب زیبایی و معصومیت خاصی در مادر می شود پس با مشاهده ی تارهای سفید در موهای خود دچار استرس نشوید و فکر نکنید که زیبایی خود را از دست داده اید.

برخی خانم ها در دوره بارداری به مهمانی و جشن های مختلف دعوت می شوند یا برای تغییر روحیه خود دلشان می خواهد موهایشان را رنگ کنند.

این گونه اشخاص بهتر است با نظر پزشک اقدام کنند و رنگ کردن موهای خود را به سه ماهه ی دوم بارداری موکول نمایند.

در ادامه با سیسمونی شمیم همراه باشید تا شما را رنگ کردن مو در بارداری آشنا کنیم.

برای خرید انواع محصولات بهداشتی مادر کلیک کنید. 

رنگ کردن موها در دوره بارداری

رنگ کردن مو در بارداری:

مواد شیمیایی که در رنگ مو وجود دارد از طریق پوست سر جذب می شود و به گردش خون راه می یابد و می تواند بر روی سلامتی جنین تاثیر منفی بگذارد.

آزمایشاتی که بر روی حیوانات انجام شده، نشان داده است که مواد شیمیایی که رنگ مو وجود دارد حتی می تواند موجب نقص عضو جنین شود.

البته مطالعات و آزمایشات به عمل آمده تاکنون نقص عضو جنین بر اثر رنگ مو در انسان ها را نشان نداده است.

رنگ کردن مو در دوره حاملگی در صورتی تاثیرات مخرب بر روی سلامتی جنین خواهد داشت که به دفعات رنگ کردن مو انچام شود و مواد شیمیایی زیادی از طریق پوست سر جذب بدن مادر شود.

با توجه به توضیحات بالا می توانیم بگوییم که هنوز نتیجه صد در صدی مبنی بر خطرات رنگ کردن مو در بارداری حاصل نشده است اما عقل سلیم می گوید که مادر باردار از هر چیزی که حتی یک درصد سلامتیش را تحت الشعاع قرار دهد باید دوری کند.

با تمام تفاسیر در سه ماهه اول بارداری از رنگ کردن موهایتان پرهیز کنید زیا در این مدت سلول های اولیه و اندام های جنین در حال شکل گیری هستند.

نکاتی در مورد رنگ کردن مو در بارداری:

اگر خودتان موهایتان را رنگ می کنید از دستکش استفاده کنید.

از رنگ کردن موها در سه ماهه اول بارداری خودداری کنید.

رنگ کردن موهایتان را به سه ماهه دوم یا سوم بارداری موکول کنید.

از رنگ کردن مکرر موها پرهیز کنید و اگر ضروری است تنها یکبار موهایتان را در دوره بارداری رنگ کنید.

از رنگ های گیاهی همچون شامپو رنگ ها و حنا استفاده کنید.

مدت زمان ماندن رنگ بر روی موهای خود را کاهش دهید.

پس از اینکه موها رنگ گرفت آنها را با مقادیر زیاد آب آبکشی نمایید.

تا حد امکان ریشه موهایتان را رنگ نکنید و فقط ساقه ی مو را رنگ کنید.

در فضای آزاد یا در اتاقی که تهویه خوبی دارد موهایتان را رنگ کنید.

برند با کیفیتی برای رنگ مو خریداری کنید و به هیچ وجه چند برند رنگ مو را با یکدیگر ترکیب نکنید.

اگر موهایتان را می خواهید رنگ کنید اجازه ندهید مدت زمان زیادی رنگ بر روی موهایتان بماند.

اگر خودتان می خواهید موهایتان را رنگ کنید می توانید از دستکش استفاده کنید.

به تغییرات هورمونی امکان دارد واکنش بدن شما به رنگ متفاوت باشد پس قبل از استفاده از رنگ حتما آن را بر روی قسمتی از دست یا پای خود امتحان کنید تا اطمینان حاصل کنید که به آن حساسیت ندارید.

آیا می توانم موهایم را در دوره بارداری رنگ کنم؟

جایگزین هایی برای رنگ مو در بارداری:

در دوره بارداری سرعت رشد موها افزایش می یابد، اگر ریشه موهایتان در آمده و تارهای سفید را در موهای خود می بینید و می خواهید موهایتان را رنگ کنید توصیه می کنیم از روش های زیر به جای رنگ مو استفاده کنید:

رنگ موی طبیعی یا حنا:

می توانید از رنگ های طبیعی یا حنا در دوره بارداری استفاده کنید.

البته به خاطر داشته باشید که اگر به دفعات از حنا استفاده کنید، پس از زایمان رنگ گرفتن موهایتان با رنگ های شیمیایی مشکل می شود.

البته محصولاتی که حاوی حنا هستند نیز در بازار موجود هستند اما آنها هم دارای مواد شیمیایی هستند که می توانند خطرناک باشند.

هایلات کردن موها:

بهتر است در کل ایام بارداری از رنگ کردن موهایتان صرفه نظر کنید ولی اگر تصمیم گرفته اید در سه ماهه دوم و سوم بارداری موهایتان را رنگ کنید بهتر است ساقه ی مو را رنگ کنید یا موهایتان را هایلات کنید.

هایلایت کردن یا رنگ کردن ساقه ی مو تا حد امکان تماس پوست سر با مواد شیمیایی را کاهش می دهد و خطر کمتری برای سلامتی جنین دارد.

رنگ های بدون آمونیاک:

اگر تصمیم گرفته اید در سه ماهه دوم و سوم بارداری موهایتان را رنگ کنید حتما از رنگ های فاقد آمونیاک استفاده کنید.

رنگ موهای حاوی آمونیاک موجب حالت تهوع و تحریک شدن ریه ها و سوزش چشم ها می شوند.

بطور کلی وقتی  نعمت مادر شدن به شما داده شده یعنی شما زیباترین هستید و نیازی نیست با چیزهایی خود را آراسته کنید که می تواند سلامتی کودکتان را به خطر بیاندازد.

توصیه ما به شما این است که در دوره بارداری به موهای خود استراحت بدهید و تا حد امکان از رنگ کردن موهایتان صرفه نظر کنید.

سوالات متداول

آیا می توانم در دوران بارداری موهایم را رنگ کنم؟

بهتر است در دوره بارداری موهای خود را رنگ نکنید و اجازه دهید ظاهر شما زیبایی طبیعی اش را حفظ کند. اما اگر اصرار به رنگ کردن موهایتان دارید، به طور کلی رنگ کردن و دکلره کردن موها در سه ماهه ی اول دوران بارداری به دلیل تشکیل شدن اندام های حساس بدن نوزاد اصلا توصیه نمی شود. در سه ماهه ی دوم بارداری هم حتما با نظر و مشورت پزشک اقدام به رنگ کردن موهای خود کنید.

آیا می توانم در دوره بارداری با رنگ های گیاهی یا حنا موهای خود را رنگ کنم؟

رنگ کردن موها با رنگ های گیاهی یا حنا هیچ منعی ندارد و خطری را برای سلامتی جنین در پی نخواهد داشت. اما استفاده از رنگ های شیمیایی برای رنگ کردن موها در دوره بارداری بخصوص در سه ماهه ی اول حاملگی می تواند خطرناک باشد.

چه جایگزین هایی برای رنگ کردن موها در دوره بارداری وجود دارد؟

می توانید به جای رنگ موهای شیمیایی از رنگ موهای طبیعی یا حنا استفاده نمایید. تا حد امکان سعی کنید حتی در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری نیز ریشه های موهای خود را رنگ نکنید و اگر لازم است موهای خود را هایلایت کنید یا ساقه ها را رنگ نمایید. در هنگام خرید رنگ مو حتما توجه داشته باشید که در مواد تشکیل دهنده رنگ از آمونیاک استفاده نشده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا