دسته‌بندی نشده

تاثیر صدای سشوار برای خواب نوزاد

اگر شما جزو مادرانی هستید که نوزاد نو رسیده تان به سختی به خواب می رود و شنیده اید که صدای سشوار در خواب نوزاد تاثیرگذار است و می خواهید از این طریق به کیفیت خواب نوزادتان کمک کنید با شمیم بی بی همراه باشید تا شما را با مزایا و معایب صدای سشوار در خواب نوزادان آشنا کنیم.

تنها صدای سشوار نیست که به خواب نوزاد کمک می کند، صداهای دیگری همچون صدای جاروبرقی، تهویه هوا، هود و … نیز در خواب برخی از نوزادان تاثیر دارد.

اما چگونه چنین چیزی امکان پذیر است، سر و صدا باید موجب بی قراری و بی خوابی نوزادان و کودکان شود، مگر صدای سشوار، جاروبرقی و هود و … چه خاصیتی دارد که باعث آرامش و خواب کودک می شود.

از زمانی که تک فرزندی رواج پیدا کرده، توجه مادر و پدرها به یک کودک معطوف شده است.

وقتی کودکی به دنیا می آید، مادر تمام فضای خانه را آرام و ساکت می کند تا بتواند فرزندش را بخواباند.

از نظر بسیاری از مادران جوان و کم تجربه خواباندن کودک کار بسیار سختی است و کودکشان در تمام اوقات شبانه روز بیدار است و خوابیدن راحت برای این گونه مادران به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است.

اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که وقتی نوزاد شما دوران جنینی را سپری کرده، سر و صداهای بسیاری را شنیده است.

فرزند شما سفری 9 ماهه را سپری کرده و در این مدت انواع صداها همچون ضربان قلب مادر، جریان خون، دستگاه گوارش و صداهای بیرون همچون صحبتهای مادر و اطرافیان، موسیقی، صداهای خیابان و … را شنیده است.

حال دوران جنینی به پایان رسیده و جنین از یک محیط پر سر و صدا به محیطی آرام و سوت و کور به نام خانه قدم گذاشته است.

پدر بیشتر اوقات روز را سرکار است و مادر در این دوران سعی می کند تا جایی که امکان دارد خانه را ساکت و آرام نگه دارد تا فرزندش بهتر بخوابد و استراحت کند غافل از اینکه همه ی کودکان محیط های آرام را دوست ندارند!

در گذشته مادرها تصور می کردند که استفاده از سشوار و جاروبرقی زمانی که کودکشان خواب است باعث می شود که کودک سریعتر از خواب بیدار شود و به همین دلیل وقتی کودک خواب بود سعی می کردند خانه را ساکت و آرام نگه دارند.

اما این روزها برخی از مادران می گویند: تا صدای سشوار نباشد کودک من نمی خوابد، تا صدای جاروبرقی نباشد فرزند من خوابش نمی برد، وقتی من هود را روشن می کند کودکم بهتر می خوابد و …

شاید در نگاه اول این موضوع تعجب برانگیز باشد اما اگر با دلیل آن آشنا شوید میزان شگفتی شما کاهش می یابد.

مشاهده نمایید: خرید آنلاین انواع سرویس خواب نوزاد و کودک

مزایای صدای سشوار برای خواب نوزاد

صدای سفید (نویز سفید) چیست؟

صداهایی که موجب پوشش صداهای طبیعی محیط می شوند صدای سفید نامیده می شوند.

برخی از صداها دلنشین و آرامش بخش هستند مثل صدای دریا که موجب آرام شدن و خواب بهتر انسانها می شود.

در سال 1990 پژوهشی بر روی 40 نوزاد انجام شد و نتیجه پژوهش شگفت انگیز بود زیرا 80 درصد از نوزادان 5 دقیقه پس از اینکه صدای سفید را شنیدند به خواب رفتند.

نتیجه این پژوهش نشان می داد که نویز سفید در خواب و آرامش نوزادان تاثیر بسزایی دارد.

مزایای صدای سفید برای نوزاد:

اگر چندین کودک دیگر در خانه دارید، صداهای سفید باعث پوشش صداهای دیگر کودکان در خانه می شود و سر و صداهای محیطی را کاهش می دهد.

باعث می شود که کودک در تایم کوتاه تری به خواب برود و کیفیت خواب کودک را افزایش می دهد.

صداهای سفید به کودک احساس آرامش و امنیت می دهد و کودک را به یاد صداهای داخل رحم در دوران جنینی می اندازد.

معایب صدای سفید برای نوزاد:

این گونه صداها می توانند موجب آسیب دیدگی آستانه تحمل شنوایی کودک شوند، طبق گفته پزشکان و متخصصان صداهایی که نوزاد می شنود نباید بیشتر از 50 دسی بل باشد.

اگر شما سعی کنید همیشه کودکتان را با این صداها بخوابانید، پس از گذشت مدتی کودک به این صداها عادت می کند و بدون این صداها نمی تواند بخوابد.

استفاده از صداهای سفید برای خواب نوزادان یک قانون کلی نیست و برخی از نوازدان از این صداها احساس آرامش نمی کنند و نمی توانند با این صداها بخوابند.

شما به عنوان مادر و پدر باید در درجه ی اول دنبال عامل بی خوابی و بی تابی کودک باشید و دنبال روشهایی دائمی برای خواب کودک بگردید.

استفاده از صداهای ناهنجار و بلند برای مدت طولانی می تواند منجر به مشکلات روحی و روانی کودک در سنین بزرگسالی شود و یادگیری کودک را دچار اختلال نماید.

پس سعی کنید طولانی مدت از صدای سشوار و جاروبرقی برای آرام کردن و خوابیدن کودک استفاده نکنید تا سلامتی کودکتان به خطر نیفتد.

علت ساکت شدن نوزاد با صدای سشوار

استفاده از سشوار برای خواب نوزاد:

برخی از والدین برای خواب و آرامش نوزادان کولیکی خود چاره ای به غیر از استفاده از سشوار نمی بینند و تنها راه نجات خود را صدای سشوار برای خواب نوزاد می دانند.

باید در استفاده از سشوار برای خواب نوزاد محتاط باشید زیرا سشوار می تواند به سلامتی کودک آسیب وارد کند.

استفاده از باد گرم سشوار برای خوابیدن کودک ممنوع است.

فاصله ی سشوار را تا کودک حفظ نمایید.

توجه داشته باشید باد سشوار به صورت لطیف و حساس نوزاد شما برخورد نکند.

در صورتی که فصل تابستان است و لباسی بر تن نوزاد شما نیست، حتما حائلی بین بدن نوزاد و سشوار قرار دهید تا مانع برخورد مستقیم باد سشوار بر بدن نوزاد شود.

توجه داشته باشید که در اثر باد سشوار دمای بدن نوزاد بالا نرود.

نباید صدای سشوار بلندتر از حد معقول باشد زیرا می تواند به شنوایی نوزاد آسیب وارد کند.

ترک عادت خوابیدن نوزاد با سشوار:

کودکان کارهای تکراری را دوست دارند و وقتی به خوابیدن با سشوار عادت کنند دیگر بدون سشوار نمی توانند بخوابند و احساس نا آرامی می کنند.

برخی از والدین بجای استفاده از خود سشوار، صدای سشوار را دانلود می کنند و برای کودکشان پخش می کنند تا سریعتر بخوابد.

اگر شما هم از بدو تولد نوزاد از سشوار برای خوابیدن او استفاده کرده اید و کودکتان فقط با صدای سشوار آرامش پیدا می کند، باید دنبال روشی باشید تا کودک این عادت را ترک کند.

اگر به یکباره صدای سشوار را برای خواب نوزاد قطع کنید طبیعی است که در روزهای اول گریه و بی تابی کند.

در کنار کودک بنشینید تا احساس امنیت و آرامش بکند.

می توانید سشوار را در اتاقی که از اتاق خواب نوزاد دورتر است روشن کنید تا کم کم از صدای سشوار دور شود و به خوابیدن در سکوت و بدون صدای سفید عادت کند.

امیدواریم که فرزندان دلبند شما از بدو تولد نوزادانی سالم و آرام باشند و در حالت نرمال به راحتی به خواب بروند.

تجربه های خود را در زمینه استفاده از صداهای سفید همچون سشوار و جاروبرقی برای خوابیدن نوزاد را با ما و سایر دوستان بصورت کامنت در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا