دسته‌بندی نشده

قولنج یا کولیک نوزادان؛ روش های جلوگیری به همراه علائم

حاضرید با هم یک داستان از اتفاقات اوایل روزهای تولد نوزادان را خط به خط مرور کنیم ؟

بالاخره پس از این همه انتظار، روز بیمارستان فرا رسیده! شما بسیار هیجان زده اید برای این روز مهم که کودک خود را به خانه جدید و آغوش گرم خانواده اش می آورید. کلی تدارکات دیدید و حتی یک جشن زیبا ترتیب داده اید. کاملا طبیعی است که نوزاد دلبندتان بیشتر اوقات خواب است و در زمان های بیداری اکثرا گریه می کند.

چند هفته گذشته است… گریه ها و بی خوابی های کودک بیشتر شده و او به یک کودک با دست های مشت کرده، صورت قرمز و در حالی که دائم گریه کرده و پاهای خود را پرت می کند، تبدیل شده است. حتی ممکن است بیشتر از زمان هایی که خواب است گریه کند و بهانه بگیرد.

هر کاری که از دستتان بر می آید را انجام می دهید ولی همچنان نوزاد این حالت ها را دارد و یکی از بدترین قسمت ها این است که هر شب زمان خواب این لحظه های دلخراش تکرار می شوند.

شما و همسرتان بسیار نگران هستید و برای پیدا کردن راه حل برطرف کردن این گریه ها به پزشک کودکان مراجعه می کنید.

پزشک پس از معاینه دقیق بدن کودک، به شما می گوید که نوزاد دلبندتان به کولیک مبتلا است.

دقیقا همین جا شروع ماجرای ماست! به دنیای کولیک نوزادان خوش آمدید…

کولیک چیست؟

کولیک نوزادان که به آن قولنج نوزادی هم می گویند، یکی از اتفاق های طبیعی است که در اکثر کودکان رخ می دهد. این اتفاق اصلا نگران کننده نیست و به این دلیل که محیط زیستی کودک از دالانی پر از آب به یک محیط کاملا خشک تغییر یافته است، رخ می دهد.

 در صورتی که راه های کنار آمدن با این عارضه را به خوبی خوانده، و یاد گرفته باشید، هیچ جایی برای نگرانی باقی نمی ماند. پس اگر تا الآن دانشی در ارتباط با این موضوع نداشته اید و فقط از اطرافیان خود نکات اندکی شنیدید، این مقاله را دنبال کنید.

لازم است برای این که در ابتدا نگرانی های شما را برطرف کنیم این نکته را گوشزد کنیم : “تمام حرف هایی که از اطرافیانمان می شنویم، لزوما صحت ندارند و اکثرا طبق تجربه های مختلف خود در ارتباط با این موضوع صحبت می کنند”.

واقعیت این است که ، همه نوزادان گریه می کنند. این بهترین و به گونه ای تنها راه برای برقراری ارتباط با نیازهایشان در این سن حساس است و ما به عنوان والدین ، از نظر زیست شناختی برنامه ریزی شده ایم تا بتوانیم پاسخگوی آن ها باشیم.

کولیک چیست

کولیک نوزادان تا چه حد رایج است؟

کولیک نوزادان در حقیقت همان گریه های بی وقفه کودک در زمان های نامشخص است. طبق تحقیقات از هر 5 نوزاد 1 نفر آن ها به کولیک مبتلا می شود و این امری بسیار شایع است.

کولیک یک بیماری یا عارضه پزشکی نیست بلکه ترکیبی از رفتارهای گیج کننده کودک بر اثر شرایط جسمانی او بوده و کلمه “کولیک ” در حقیقت یک اصطلاح برای بیان این وضعیت می باشد.

از نظر پزشکی این وضعیت در 3 حالت اتفاق می افتد که منجر به گریه کودک می شود:

  • پیش آمدن حداقل سه ساعت در روز

  • رخ دادن این عارضه حداقل سه روز در هفته

  • ادامه داشتن برای سه هفته متوالی ( حداقل )

چه زمانی قولنج نوزادان شروع و پایان می یابد؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، خبر خوب این است که کولیک نوزاد برای همیشه دوام ندارد. بیشتر دوره ها از سن حدود 2 تا 3 هفتگی کودک شروع شده ، در حدود 6 هفته به اوج خود می رسند و سپس به طور معمول 10 تا 12 هفته به طور تدریجی شروع به کاهش می کند.

در 3 ماهگی بیشتر نوزادان (در نوزادان نارس معمولاً کمی دیرتر) مشاهده می کنید که کولیک به طور معجزه آسایی بهبود یافته است. قولنج ممکن است ناگهان متوقف شود یا به طور تدریجی پایان یابد. در روزهایی شدت آن بیشتر و در روزهایی دیگر شدت آن کمتر است.

علائم کولیک

این سوال را دائم از خود می پرسید که ” از کجا باید بفهمم که کودکم دچار کولیک شده است؟ ”  در اینجا برخی از علائم این عارضه وجود دارد که باید به دقت آن ها را در نظر داشته باشید:

تکرر گریه

گریه کودک اغلب هر روز و تقریباً در یک ساعت انجام می شود (معمولاً در اواخر بعد از ظهر یا اوایل شب ، اما ممکن است این زمان ها بعضی اوقات هم تغییر کنند).

گریه های بی دلیل

پس از کمی توجه ، به نظرتان می رسد کودک شما بی دلیل گریه می کند (نه به این دلیل که پوشک کثیف دارد ، گرسنه یا خسته است).

تغییر در حرکات جسمانی بدن

کودک ممکن است پاهایش را بالا بکشد ، مشت هایش را گره کند و به طور کلی پاها و بازوها را بیشتر حرکت دهد یا به طرفین پرتاب کند.

تغییر در حرکات جسمانی صورت

کودک شما اغلب چشمان خود را می بندد یا آنها را کاملاً باز می کند ، ابروهای خود را جمع می کند و حتی مدت کوتاهی نفس خود را نگه می دارد.

نفخ و دل پیچه

فعالیت روده ممکن است افزایش یابد ، و کودک ممکن است دفع گاز زیادی داشته باشد یا نفخ کرده و شکمش کمی باد کند.

تغییر در عادات غذایی و خواب

غذا خوردن و خوابیدن به دلیل گریه های متعدد مختل می شود. کودک با عصبانیت به دنبال پستانک یا چیزی برای مکیدن است. در زمان های بیداری چرت می زند و هنگامی از خواب بیدار می شود، معمولا بیداری او با گریه و جیغ شروع می شود.

علائم کولیک و گریه

تفاوت بین قولنج و گریه طبیعی چیست؟

تعریف مشخصی از اینکه دقیقاً کولیک و تفاوت آن با گریه معمولی چیست ، وجود ندارد. اما پزشکان معمولاً بر این باورند که گریه قولنج از شدت گریه بیشتر و شدیدتر است. حتی گاهی اوقات تقریباً شبیه فریاد و جیغ است.

از نکات دیگری که می توان به عنوان تفاوت ذکر کرد، این است که نوزادان کولیکی تسکین ناپذیر به نظر می رسند و بیشتر از نوزادان فاقد کولیک در طول روز گریه می کنند. اغلب اوقات ، دوره های قولنج روزانه عود می کنند ، هرچند بعضی از نوزادان گاهی اوقات یک خواب شب را کاملا برای والدینشان تعطیل می کنند.

علت قولنج در نوزادان چیست؟

طبق تحقیقات پزشکی؛ عارضه کولیک هیچ ارتباطی به ژنتیک یا تغییرات بدنی مادر در دوران بارداری ندارد. پس کسی را برای رخ دادن این اتفاق مقصر ندانید.

با این حال دلایل زیادی به عنوان علت این عارضه مورد بحث قرار گرفته اند:

کنترل مکانیسم بدنی

نوزادان تازه متولد شده یک مکانیسم داخلی برای تنظیم منظره ها و صداها در اطراف خود دارند که به آن ها امکان می دهد بدون اینکه مزاحم محیطشان شوند ، بخوابند و غذا بخورند. با این حال ، نزدیک به پایان ماه اول ، این مکانیسم بدنی از بین می رود. باعث می شود نوزادان نسبت به محرک های اطرافشان حساس تر شوند.

سازگاری با شرایط جدید

در این روزهای اول نوزادان سعی می کنند تا با این شرایط زندگی جدیدشان سازگار شوند. برای تخلیه حسی شبیه به استرس که در خود دارند ، گریه می کنند. هنگامی که کودک یاد میگیرد چگونه برخی محرک های محیطی را فیلتر کند و با این کار ، از اضافه بار احساسات خود جلوگیری می کند، کولیک به پایان می رسد.

سیستم هضم نابالغ

هضم غذا برای سیستم گوارشی کاملاً جدید کودک وظیفه بزرگی است. در نتیجه ، غذا ممکن است خیلی سریع از آن عبور کرده و به طور کامل تجزیه نشود و در نتیجه باعث ایجاد گاز در روده ها شود.

رفلاکس اسید  معده

تحقیقات نشان داده است که رفلاکس معده (ریفلاکس) در نوزادان می تواند باعث بروز دوره هایی مبتلا به کولیس شود ، اگرچه این امر باعث ایجاد قولنج نمی شود. GERD نوزاد غالباً در نتیجه یک اسفنکتر مری تحتانی توسعه نیافته است ، ماهیچه ای که باعث می شود اسید معده به داخل گلو و دهان برنگردد ، که می تواند مری را تحریک کند. علائم شامل تف مکرر ، غذا خوردن ضعیف و تحریک پذیری در طی و بعد از تغذیه است. خبر خوب این است که بیشتر نوزادان در سن 1 سالگی دچار رفلاکس هستند و قولنج معمولاً خیلی قبل از آن از بین می رود.

آلرژی یا حساسیت غذایی

برخی از کارشناسان معتقدند که کولیک نتیجه آلرژی به پروتئین های شیر گاو (یا عدم تحمل لاکتوز) در نوزادان تغذیه شده با شیر خشک است. کمتر اوقات ، دلیل کولیک ممکن است واکنشی به غذاهای خاص رژیم مادر در نوزادان شیرده باشد. در هر صورت ، این حساسیت ها می توانند باعث ایجاد درد در شکم شوند که منجر به ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه شود.

قرار گرفتن در معرض دخانیات

طبق مطالعات پزشکی مادرانی که در حین بارداری یا پس از آن سیگار می کشند به احتمال زیاد نوزادان مبتلا به کولیک دارند و سیگار نیز می تواند مقصر باشد. اگرچه این پیوند وجود دارد ، اما مشخص نیست که چگونه دود سیگار ممکن است به قولنج مرتبط باشد.

پس بهتر است این نکات بهداشتی را رعایت کنید: سیگار نکشید و اجازه ندهید شخص دیگری در اطراف کودک شما سیگار بکشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا