دسته‌بندی نشده

علائم روزهای اول بارداری چیست؟

اگر مدتی است که برای بارداری اقدام کرده اید و به دنبال نشانه های آن در بدن خود می گردید، با شمیم بی بی همراه باشید تا شما را با علائم روزهای اول بارداری آشنا کنیم.

یکی از زیباترین حس هایی که هر خانم متاهلی می تواند در زندگی خود تجربه کند، حس مادر شدن است.

باردار شدن برای دفعه ی اول با ذوق و شوق و هیجان خاصی همراه است که غیر قابل توصیف می باشد.

برخی خانم ها به محض اینکه برای باردار شدن اقدام می کنند و کوچکترین علائمی را در بدن خود مشاهده می کنند، شک می کنند که باردار شده اند یا خیر؟

اما در برخی از موارد علائم قبل از عادت ماهیانه با نشانه های بارداری مشترک هستند و شما نباید این دو را با هم اشتباه بگیرید.

علائم روزهای اول بارداری چیست؟

مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که علائم بارداری در هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است و این موضوع بستگی به شرایط هورمونی فرد دارد.

نکته ی دیگر این است که تمام نشانه هایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت در یک فرد بروز نمی کند و در هر شخصی تفاوت هایی وجود دارد.

قطع عادت ماهیانه:

یکی از مهمترین علائم روزهای اول بارداری قطع عادت ماهیانه (پریود) است، اما دلیل قطعی بر بارداری نیست!

خانم هایی هستند که در پی مصرف دارو، مشکلات روحی و استرس، بیماری های زمینه ای و رژیم های غذایی دچار بی نظمی در سیکل قاعدگی خود می شوند.

اما برای خانمی که انتظار مادر شدن را می کشد و جهت بارداری اقدام کرده است، قطع قاعدگی می تواند یکی از نشانه های جدی برای خبر خوش بارداری باشد.

تغییرات سینه ها از علائم روزهای اول بارداری

تغییرات سینه ها:

برخی از خانم ها در روزهای اول حاملگی تغییراتی را همچون بزرگ شدن، متورم شدن و درد را در سینه های خود احساس می کنند.

البته این نشانه در همه ی خانم های باردار به چشم نمی خورد، زیرا برخی افراد در سندروم پیش از قاعدگی، تغییرات در سینه های خود را احساس می کنند.

اگر خانمی هر دو عامل گفته شده در بالا همچون قطع قاعدگی و تغییرات در سینه ها را همزمان داشته باشد، به احتمال زیاد باردار شده است.

خستگی، سردرد و سرگیجه:

افزایش سطح هورمون پروژسترون، موجب خواب آلودگی در خانم ها می شود، همچنین در این دوران فشار خون و قند خون زنان کاهش می یابد.

عوامل گفته شده در بالا باعث خواب آلودگی و خستگی و بی حالی گاه و بی گاه زنان باردار می شود.

کاهش فشار خون می تواند موجب سرگیجه و کاهش قند خون منجر به ضعف و بی حالی شود.

سردردهای جزئی که ناشی از افزایش گردش خون است نیز امری طبیعی می باشد.

تکرر ادرار:

به دلیل تغییرات هورمونی و شرایطی که برای خانم باردار ایجاد می شود، در سه ماهه ی اول بارداری با رشد جنین فشارهایی به مثانه وارد شده که منجر به تکرر ادرار می شود.

تکرر ادرار در این دوران طبیعی است اما اگر با علائمی همچون پهلو درد، سوزش و تب همراه باشد نشان دهنده ی عفونت است که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

افزایش ترشحات واژن:

وقتی خانمی باردار می شود، امکان دارد ترشحات بی رنگ، بی بو و چسبناکی داشته باشد که ناشی از تغییرات هورمونی در بدن او است.

این ترشحات جای نگرانی ندارد و در برخی افراد تا پایان دوره ی بارداری ادامه دارد.

البته توجه داشته باشید اگر ترشحات واژن دارای بو و رنگ باشد و با سوزش همراه شود، باید مورد بررسی قرار بگیرد و می تواند نشانه ی عفونت های قارچی باشد.

تهوع صبحگاهی از علائم روزهای اول بارداری

تهوع صبحگاهی و ویار:

یکی از علائم ناخوشایند روزهای اول بارداری که در بسیاری از خانم ها دیده می شود و از دو هفته بعد از عقب افتادن قاعدگی اتفاق می افتد، تهوع صبحگاهی است.

تهوع معمولا در تایم صبح که معده ی مادر خالی است اتفاق می افتد، اما این حالت گذرا است و مربوط به ماه های اول بارداری می شود.

از طرفی قوای بویایی خانم ها در این دوران قوی می شود و بوی برخی غذاها، سیگار و … می تواند موجب تهوع آنها شود.

تهوع به دلیل بالا رفتن سطح استروژن در بدن مادر ایجاد می شود که علامتی شایع در بسیاری از زنان باردار است.

تغییرات در دستگاه گوارش، کاهش اشتها، بی میلی یا علاقمندی نسبت به برخی از غذاها و … از دیگر نشانه های حاملگی هستند.

ویار در سه ماهه ی اول بارداری و در پی تغییرات هورمونی در بدن مادر اتفاق می افتد.

برخی افراد در قدیم با توجه به ویار بارداری، نوع جنسیت جنین را تشخیص می دادند.

تشخیص جنسیت جنین براساس ویار خیلی قابل اعتماد نیست، اما با توجه به تحقیقات انجام شده مادرانی که ویار بیشتری در سه ماهه اول بارداری دارند، دختردار می شوند.

تغییرات روحی:

اگر تغییرات روحی ناگهانی همچون استرس، افسردگی، میل به تنهایی و گریه کردن و تحریک پذیری را احساس می کنید، اصلا نگران نباشید زیرا این موارد از نشانه های بارداری هستند.

نوسانات روحی در پی تغییرات هورمونی ایجاد می شود که طبیعی است و می تواند از علائم روزهای اول بارداری باشد.

خونریزی خفیف:

خونریزی جزئی که رنگی روشن و مات دارد با خونریزی دوره ی قاعدگی متفاوت است و در بازه ی کوتاهی از زمان اتفاق می افتد و یکی از علائم حاملگی می باشد.

یبوست:

وقتی سطح پروژسترون در بدن افزایش می یابد، حرکت غذا از طریق روده به کندی انجام می شود و این موضوع یکی از نشانه های بارداری است .

آیا شما باردار هستید؟

آیا شما باردار هستید؟

همه ی خانم هایی که باردار می شوند تمام علائم را بصورت همزمان تجربه نمی کنند.

اگر شما پس از اقدام برای بارداری چندین نشانه ی بالا را در وجود خود مشاهده کردید، باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

اما برخی از خانم ها هستند که هیچ یک از نشانه های بارداری را ندارند و تا زمانی که پریود آنها عقب نیفتد به بارداری خود شک نمی کنند.

اگر پریود شما عقب افتاده یا چندین مورد از علائم بالا را در وجود خود احساس کرده اید، باید به باردار بودن خود شک کنید.

برای اینکه اطمینان کسب کنید که باردار هستید باید توسط بی بی چک در خانه تست ادرار انجام دهید یا با مراجعه به مراکز درمانی یا آزمایشگاه آزمایش خون بدهید.

البته مطمئن ترین راهی که می تواند به شما مژده ی مادر شدن را بدهد آزمایش خون است.

در صورتیکه زودتر از موعد مقرر تست انجام دهید یا دیرتر تخمک گذاری در بدن شما انجام شده باشد و سطح هورمون hCG در بدن شما افزایش نیافته باشد بی بی چک نتیجه ی بارداری را بصورت کاذب منفی نشان می دهد.

اگر نتیجه ی بی بی چک شما منفی شده اما همچنان پریود نشده اید می توانید چند روز بعد دوباره تست را تکرار کنید.

آزمایش خون نسبت به تست ادرار حساسیت بیشتری دارد و 6 تا 8 روز بعد از تخمک گذاری می تواند میزان هورمون hCG را در خون اندازه گیری نماید.

امیدواریم تمامی خانم هایی که در انتظار مادر شدن هستند و برای بارداری اقدام کرده اند به زودی با علائم بارداری مواجه شوند و لذت مادر شدن را تجربه نمایند و خود را برای خرید سیسمونی آماده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا